Na polskim rynku przybywa powierzchni magazynowych, popularność zyskują nowe lokalizacje – jak m.in. magazyny w Lublinie, Kielcach, Koninie lub Szczecinie. Tzw. Wielka Piątka bez zmian przyciąga najwięcej inwestorów, ale wyraźnie zauważalny jest wzrost zainteresowania także innymi lokalizacjami. Okazuje się, że wiele z nich ma wciąż niewykorzystany potencjał. Szczegóły poniżej.
Polska jednym z liderów branży
Mimo że regiony tzw. Wielkiej Piątki są mocnymi liderami polskiego rynku powierzchni magazynowej, na branżowej mapie są też inne regiony budzące zainteresowanie inwestorów i przyjazne inwestycjom. Śmiało konkurują one z wielkimi aglomeracjami. Dodajmy, że Polska pod względem wielkości rynku magazynowego jest na 7. pozycji w Unii Europejskiej.
Kryteria oceny lokalizacji magazynu
Wynika to zapewne m.in. z wysokich stawek w najważniejszych miastach oraz niskiej dostępności powierzchni – część regionów ma już ograniczone możliwości. Nie jest zaskoczeniem rozszerzenie działalności na regiony mniej popularne, a dzisiaj jednak coraz atrakcyjniejsze – jak hale magazynowe w Lublinie, Koninie czy Zielonej Górze. Szczegóły poniżej.
Każda z lokalizacji jest oceniana ze względu na różne kryteria – jak m.in. dostępność, łatwość transportu, rynek pracy, kondycja finansowa czy sytuacja rynku nieruchomości. Te elementy wpływają na końcową ocenę lokalizacji, ale za najważniejszy uznaje się transport i dostępność komunikacyjną.
Wielka Piątka i co poza tym?
Mimo popularności Wielkiej Piątki – Centralna Polska (Łódź i okolice), Warszawa, Poznań, Wrocław i Górny Śląsk – dużą popularność mają także Stryków, Konin i Kraków, Kielce, Okręg Legnicko-Głogowski oraz Zielona Góra, Częstochowa, Bydgoszcz, Tarnów i Rzeszów.
Rośnie też zainteresowanie do tej pory pomijanymi lokalizacjami – jak na przykład powierzchnie magazynowe w Lublinie czy Szczecinie. Do niedawna budziły one niską lub zerową aktywność zarówno u najemców, jak i deweloperów. Obecnie uznaje się, że również mają one potencjał w kwestii powierzchni magazynowej, który warto wykorzystać.
Panattoni Park Lublin
Za przykład niech posłuży inwestycja Panattoni Park Europe, czyli magazyny na wynajem w Lublinie. Panattoni Park Lublin to inwestycja dedykowana dla najemców zainteresowanych wysokim składowaniem i lekką produkcją. Park obejmuje cztery obiekty, a jego łączna powierzchnia wynosi około 70 000 mkw. Park znajduje się niedaleko drogi ekspresowej S12, zapewnia dostęp do komunikacji publicznej, a tym samym do wykwalifikowanej kadry.